Her toprağın tütünü farklı olur. Kimisi sarı,kimisi kızıl,kimisi hafif içim,kimisi ise sert olur. Algan Tütünü sert içime sahip bir tütündür.Üzerinde yetiştiği toprak ve hava, tütüne sert ve hoş bir içim sunmaktadır. Sert tütün tiryakilerinin vazgeçilmezidir.Çok özel bir tütündür.

Algan aslında bir Adıyaman’da bir köy adıdır. Dağlık bir yerdir ve ekilebilir arazisi çok azdır. Özellikle Adıyaman’da Algan Tütünü’nü bilmeyen tiryaki yoktur. Dengbêjlerin anlattıkları hikayelere bile konu olacak kadar meşhur bir tütündür. İnsanların çoğu evvelden bu tütünün siparişini verirler. Çünkü üretimi sınırlıdır. Buna karşın talebi oldukça fazladır. Artan bu talep karşısında piyasada farklı tütünler “Algan Tütünü” olarak satılmaktadır, ama gerçekten Algan Tütünü’nü içenler yada bilenler bu farkı anlar ve görür. Rağbet fazla üretim kısıtlıdır. Algan tütünü en kaliteli tütünler arasında yer almaktadır.

Algan Tütünü ile ilgili önemli farklardan biride bu tütün elde ve iri kıyım şeklinde doğranıp hazırlanmasıdır.Yani tamamen doğal,saf ve katkısızdır.

Algan tütünü hakkında daha fazla bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Algan Tütünü Nedir? Nasıl Yetiştirilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir