Doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesi tütünleri tütün üretiminde büyük bir artış göstermiş ve ikinci sıraya yerleştirmiş. Özellikle Adıyaman ilinin gelir kaynağının neredeyse %80’ni tütün üretiminden elde edilmektedir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tütünleri

 

Doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen tütünler üretim alanları birbirinden uzak, farklı toprak yapıları iklim koşulları farklı olduğundan çok çeşitli tütünler üretilmektedir. Bu bölgelerin tütünleri diğer bölge tütünlerin den oldukça farklıdır. Bu bölge tütünleri koku ve içim bakımından virginia tütünleri ile çok büyük benzerlik göstermektedir. Son on yıllık yapılan istatikler de bu bölgede yetişen tütünler Ülkede toplam tütün üretiminin % 30’luk kısmını karşılamaktadır. Bu bölgede tütün üretimi son yıllarda azalmadan devamlı büyük bir artış göstermiştir. Önce genelde dağlık alanlarda üretim yapılmış zamanla düz ovalara inilerek ülke ihtiyacının en üst seviyelerine kadar çıkmıştır. Ülkenin iç ihtiyacında kullanılmaktadır son yıllarda ihraç için büyük araştırmalar yapılmakta önünü açmaya çalışılacak projeler yapılmaktadır. Fazla üretim tütün kalitesinde düşüşe neden olmaktadır. Kalitesi düşük ürünün ihraç şansı olmadığı gibi iç tüketimde kullanılamazlar. Bu bölgenin tütünleri orta bazen büyük boyutlu, kalın, sarı ve kızılımsı tütünlerdir. Elastikiyetleri orta derecedir. Kolay tavlanırlar kendilerine has kokuya sahiptirler. İçimleri tatlı-serttir. Lezzetleri kokulu ve oldukça tatlıdırlar. Sigara yapımından ziyade elde sarmada oldukça tercih edilen ve uygun olan çeşittir. Açık tütün ihtiyacının neredeyse hepsini karşılarlar. Bu bölgenin tütünleri 4 ana dalda toplanır;

1- Adıyaman- Malatya Tütünleri: Adıyaman, Malatya, Çelikhan, Akçadağ bahçe tütünden tütünler sınıfına girerler. Orta ve büyük boyutlu, sarı, açık kırmızı ve kızılımsı sağlam ve sert içime sahiptir. İçim bakımından tatlı sert türündendir. Kokuları oldukça güzeldir. Bu bölge içinde en iyi tür Adıyaman tütünü, Çelikhan tütünü olmaktadır. Ülke içinde hatta ülke dışında en kaliteli tütün olarak adlandırılır. Tiryakilerin ülkeninin batısından, güneyine doğusuna kadar Adıyaman tütününe olan rağbet çok fazladır. Açık tütün tercihlerde ilk sırayı almaktadır.

2- İskenderun-Yayladağ Tütünleri:  Yayladağı, Antakya, İskenderun, Altınözü bölgelerinde yetişir. Orta boyutlu, koyu kırmızı ve açık kırmızı renge sahip sert dokulu tütünlerdir. Sigara yapımında tat vermek amacı ile kullanılır.

3- Silvan Tütünleri: Silvan, Bismil, Lice, Batman ve yöresinde üretilir. Büyük boyutlu, kırmızı ve sarı renkli oldukça sert olan bir türdür. Sigara harmanlarında sertlik vermek amacı ile kullanılır.

4- Bitlis Tütünleri: Bitlis ve civar ilçeleri, Muş ve Şemdinli de ekimi yapılır. Orta boy, sarı ve açık sarı renklidir. Yanmaları iyi ve tok içimlidir. Sigara üretiminde tat ve renk amacı ile kullanılır.

Doğu ve güneydoğu Anadolu tütün çeşitleri kalite bakımından oldukça yüksektir. Kalite bakımından Adıyaman tütünü neredeyse ilk sıradadır. İçiciler tarafından en çok tercih edilen çeşittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir