En iyi tütün hangi bölgede yetişir ülkemizde iç Anadolu ve Akdeniz bölgesi hariç neredeyse tüm bölgelerde tütün yetiştiriciliği yapılmaktadır. İklim ve toprak değişikliği nedeni ile her bölgenin tütünü farklı tat ve içime sahiptir.

En İyi Tütün Hangi Bölgede Yetişir?

Tütün yetişen bölgeler

En iyi tütün güneydoğu Anadolu bölgemiz Adıyaman ilinde yetiştirilmektedir. bu bölgenin toprak ve iklim koşulları tütün yetiştirmeye oldukça meyillidir. Türkiye’de ince, küçük yapraklı, iyi yanan ve tatlı aroması ile kaliteli tütünler yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetişen tütünlere şark tütünleri adı verilmektedir. Ülkemizde yetişen tütünlerden çiğneme tütünü, pipo tütünü ve nargile tütünü hazırlanmaktadır. Türkiye’de başlıca tütün ekimi yapılan bölgeler;

  • Ege bölgesinde ( Akhisar, Söke, Manisa, Denizli, Eşme civarındadır)
  • Karadeniz Bölgesi ( Erbaa, Bafra, Samsun, Amasya, Bolu)
  • Trakya Bölgesi ( Keşan ve Kırklareli)
  • Marmara bölgesi ( Balıkesir, Bursa, İzmit)
  • Doğu Anadolu ( Malatya, Bitlis, Muş, Hakkari)
  • Güneydoğu Anadolu( Adıyaman, Diyarbakır)

Bir çok bölgede tütün yetişmektedir. En sevilen ve en standartlara göre en kaliteli tütünler Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişenlerdir. Bu tütünler içinde Adıyaman tütünü tüketiminde en sık tercih edilen tütünler dendir. Bu bölgenin ilkim ve toprak koşulları tütüne farklı bir tat ve yanıcılık verdiğinden en sık rağbet gören Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü olmaktadır. Kendi yetiştirdiğimiz Adıyaman dağ tütünleri, Çelikhan tütünü ve Algan tütünü satışını yapmaktayız. Aromalı tütün çeşidi olan captain black tütünüde isteğe göre satın alınan tütünün yanında göndermekteyiz. Gerçek ve katkısız tütün satın almak istiyorsanız sizde sayfamızın sipariş bölümünden yada telefon ile sipariş oluşturabilir. Siparişi oluşturduğunuz tütünler kargo ile kapınıza kadar gönderilmekte isterseniz kredi kartı ile kapıda ödeme yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir