Yeni tütün yetiştirme tekniği tütün üretimi ve denetimi eskiden devletin tekelinde olan bir ürün iken devletin rolü ilerleyen zamanlar da sadece denetimden ibaret olmuştur. Fakat son yıllarda devletin denetim yetkisinin de tekellerin özelleştirilmesi ile birlikte ortadan kalktığını artık bu görevi Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yapıldığını söyleyebiliriz

Tütün ekiminden mahsul elde edilinceye kadar çiftçilere oldukça zahmet veren bir bitkidir. Tütünden faydalanılması için bu bitkinin yaprakları kullanılır. Daha doğrusu adıyaman tütünü bir kültür bitkisi olarak senelik yetiştirilmektedir. Tütün tarlası çok hizmet beklerken bitkiler için gösterilecek özen de bir o kadar fazladır. Tütün tarlalarını ilkbahar ayında 2 defa sürmek yeterli gelmektedir. Bitkinin kaliteli yetişebilmesi adına tarlada ön hazırlık yapmak hem elde edilecek tütünün kalitesini artıracak hem de tarlanızda ki topraklar devamlı hava aldığından toprak veriminiz artıracaktır. Tütün için tarlanızı 2 defa sürmeniz gerektiğinden az önce bahsetmiştik. 2. sürmeden sonra tarla tırmıklanıp, sürgü çekilerek dikime hazır hale gelmektedir. Sonbahar sürümlerinde topraklarını çiftlik gübresi ile besleyebilirken ilkbahar da kompoze gübreler kullanılması tavsiyeler dahilindedir. Kompoze gübre bileşiminde %15 potasyum, %15 fosfor, % 15 azota denilmektedir. Kompoze gübrenin diğer bir adı da 15.15.15 gübrelemedir. Bu gübreleme yöntemi ile mahsulün veriminde oldukça yüksek oranda verim elde edilmektedir. Pratik uygulamada çok fazla rağbet görmeyen bu yöntem çiftçilerin mahsul verimi konusunda yüzünü güldürecek bir yoldur. Kompoze gübrelerin eriyik halli olanları tütün yetiştiriciliği konusunda en önemli faktörlerden biri olan can suyuna karıştırılarak toprak ile buluşturulabilir

Tütün için fidelik alan hazırlama da dikkat edilecek hususlar;

  • Seçilen yer rutubetli ve gölge olmamalıdır.
  • Fidelik alan doğu batı yönünde kurulmalıdır.
  • Tütün yetiştiriciliği yapılmak istenen bölgede fidelik alanlarının yanına herhangi sebze- meyve dikimi yapılmamalıdır.
  • Toprakların beslenmesi için can olan sular, temiz kaynaklardan edinilmelidir.

Tütün Yetiştirilirken Yapılan Yanlışlar

Ekici tütünün çevresine veya fideliğin içerisine marul gibi gelişim süreci tütüne yakın olan bitkiler yetiştirmektedir. Bunun yapılma amacı ise hazır tütünleri sularken diğer yandan da diğer ürünleri sulamasını yapmaktır. Fakat tütün fideliğinin yanında bulunan bu bitkiler hastalık ve zararlı maddeler için ortam yaratırlar. Bu nedenle ütün fidesine herhangi başka maddenin ekilmemesi gerekmektedir.

Tütün Yetiştirme Süreci

Tütün dikim zamanı tütünün yetişip büyümesi anlamında oldukça önemli olmaktadır. Bu tütün dikim zamanı tecrübelere dayanılarak en uygun görüldüğü zamanda yapılmalıdır.

Tohumların tütün haline dönmesi için gerekli olan ilk aşama tohumları yastık ile buluşturmaktır. Tohumlar yastık ile buluştuktan sonra bu yastıklar bol güneş gören yerde kurutulmaya bırakılır. Tohumların gübreleme ve sulama ile filizlenerek fide halini alması beklenir. Filizler 6 ile 8 cm vardıklarında artık toprağa kavuşma vakitleri gelmiş demektir.

Dikim yapıldıktan sonra toprak çapalanmak ister. Dikimden sonraki 15 gün içinde ilk çapa yapılırken, ikinci çapa için geçmesi gereken süre ise ilk çabadan sonraki 20 gündür. Şayet mevsim kurak veya aşırı yağışlı olarak geçerse bu çapalama sayısı 3’e  çıkarılabilmektedir. Bu çapalama işlemi hem toprak hem de ürün kalitesi için çok önemlidir. Çapalama işleminden sonra toprak havalanır, verilen suların uçup gitmesini önleyerek daha içe işlemesini sağlar. Aynı zamanda tarladaki yabancı otlar yok edilir. Çapalamanın önemi atalarımız tarafından dahi ‘iki çapa bir su eder’ denilerek vurgulanmıştır.

Ülkemizde birçok alanda tütün yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Ege bölgesi, iç Anadolu bölgesi, Karadeniz ve doğu Anadolu bölgeleri tütün yetiştiriciliği konusunda toprak ve iklim ele alındığında uygun olan bölgeler arasında sayılabilmektedir. Özellikle adıyaman tütünü ise ülkemizde oldukça rağbet gören bir tütün olmaktadır. Tütünlerin en kaliteli şekilde yetiştirilebilmesi için ilk çiçeklenmeye başladıkları zamanda üzerinde 10-15 yaprak kalacak şekilde azaltmaya gidilmelidir. Yapılan bu işleme üst alma işlemi denilmekte ve bu işlem neticesinde ise tütündeki kaliteli oldukça artmaktadır. Yeni tütün yetiştirme Tütünler ekildikten sonra 90 ile 130

Gün içerisinde toplanacak boyutlara ulaşmaktadır. Tütün toplanması el ile günün ilk saatlerinde yapılmaktadır. Toplanan tütünlerin kurutulması işlemi sonraki diğer bir aşamadır. Bu kurutma işlemi birbirinden farklı şekilde olabilmektedir. Örneğin; ambarlar, baca veya güneşte kurutma işlemleri gibi. Kurutma işleminden sonra sırayı alan aşama ise kıyılma işlemi olacaktır. Kıyılma işlemi tütünün hangi yollar ile kullanılacağına bağlı olmaktadır. Tütünün hangi yolla içileceği kıyılma anlamında önem arz etmektedir. Kurutulup, kıyıldıktan sonra tütünlerin yumuşaması için tekrar ıslatma işlemi yapılmakta bu işlem de tamamlandıktan sonra satışa hazır hale getirmek üzere paketlenirler. Sizlerde en kaliteli tütün tüketiminde bulunmak adına sitemizdeki diğer ürünleri inceleyebilir, fiyatlar konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir