Tütün gereçleri yani tütün içerken size gerekli olacak tüm malzemelerin hepsine denilir. Tütün elde sarma olsun, makinede hazır filtre ile sarma olsun hepsinin yanında kullanılacak bir takım gereçler ve yardımcı malzemeler kullanılması gereklidir.

Tütün Gereçleri

Tütün gereçleri tütünü saklarken, sararken kullanılacak malzemelerin tümüdür. Özellikle ilk defa tütün içecekler için arap kağıdı adı verilen ince kağıtla sarmak zor olacağında sigara sarma makinesi kullanmasını önermekteyiz. Bu makinelerin hem fiyatları hemde kullanımları oldukça kolaydır. sigara şeklinde boş bir filtre, makine ve tütün ihtiyacınız olan şeyler bu kadar sadece. tütün içmek için gerekli olan gereçler;

Arap kağıdı ( Sigara Kağıdı)

Suriye yada Lübnan ürünü olan yapışkansız olan tütün kağıdıdır. Üzerinde Arapça yazılar olduğu için ( 60 adet sigara kağıdı) halk arasında arap kağıdı olarak geçer. Çok ince yapısı olduğundan dolayı tütün tiryakilerinin en çok tercih ettiği kağıttır. Filtreli veya filtresiz olarak kullanılabilir. Geniş olmasının sebebi dudaklar yolu ile ıslatılarak fazla kısımların dişler ile koparıldığından dolayı geniştir.

Tütün Sarma Makineleri

Tütün sarma makineleri özellikle en sık tercih edilen manuel olarak kullanılan fiyat konusunda oldukça hesaplı hazır sigara filtreleri ile kullanılan basit düzenekli kolay kullanıma sahip makinelerdir. Marla veya Eyma marka filtreler en sık tercih edilen türlerdir.

Tütün Tabakaları

Tütün saklamaya ve sarmaya yarayan metal, ahşap oluşumlardan yapılan cüzdan büyüklüğünde kaplara denilmektedir. Elde sarma olarak adıyaman tütünü içen tiryakilerin sadece tütünü ve kağıdı taşımak için kullandıkları türdür. Bir diğer çeşidi ise hem tütünü ve kağıdı saklamak hemde elde sarmak için tabakanın kapağı kapatıldığında sarılmış olarak çıkmaktadır. Bu iki türde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Hazır Filtreler

Hazır filtreler elde sarma içemeyenlerin sigara görünümlü tütün içmesini sağlayan basit düzenekli tütün sarma makinelerinde kullanılan  özellikle Çelikhan tütünü tercih edilen tütün içmeye yarayan hazır filtrelerdir.

Tütün Sünger Filtreler

Elde açık tütün içenlerin katran oranını ve boğaza daha yumuşak gitmesi tütünün dudağa değdiği zaman acı tat bırakmaması için sünger gibi beyaz ve küçük olarak kesilmiş şekilde minik ambalajlarda satılan izmarit adı verdiğimiz kısımdır. Tercih edilmesi alışkanlıklara bağlıdır.

En son satın alınan Adıyaman tütünün saklanması için kullanılan teneke, toprak küp ve plastikten yapılmış ağzı kapalı şekilde kullanıma uygun tütünün muhafazası için kullanılan ambalajlar tercih edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir