Tütün sarma olayı birden fazla seçeneğe sahiptir. Bu yöntemler diğer her şey gibi kişisel zevklerle alakalıdır. kimisi ucuza gelir diye birini seçer kimisi de uğraşmaktan zevk alır diğerini seçer.

Tütün Sarma Yöntemleri

Tütün sarma yöntemlerinde özellikle ilk defa başlayacak olanlara makaron yani tütün sarma makinesi yöntemi olmalıdır. Makaron olarak adlandırdığımız piyasada boş sigara filtresi marla, eyma gibi marka filtrelerdir. Çoğunlukla kalite açısından aynıdır en fazla tercih edilenleri eyma ve marla’dır. 200 adet boş sigara filtresi bulunur ve avuç içine sığacak kadar pratik yaklaşık 10 tl gibi bir fiyatla satılan makine ve tütün hepsi bu kadar. Makinenin iç kısmına uzunca bir alanı var o kısma tütün doldurulur her tarafa eşit miktarda yerleştirilir. Burada tütünün ne çok nemli nede çok kuru olmaması gereklidir. Makinenin uç kısmında silindir şeklindeki yere filtrenin boş kalan kısmı yerleştirilir. Bir kere geriye daha sonra ileriye çekilip bırakıldığında filtre kendiliğinden dolmuş üstelik sigaradan farkı oluşmamıştır.

Bunun yanında birde hazır tütün tabakaları mevcuttur. Bunlar iki çeşittir bir tanesi hem tütünü muhafaza ederken sigara sarabilir diğeri ise sadece tütün ve kağıdınızı koymanız için üretilir. Tütün saran tabakadan bahsetmek gerekirse burada gerekli olan tütün kağıt ve izmarit olarak bildiğimiz beyaz kesilmiş süngerlerdir. Kendiliğinden yapışkanlı olanlarda mevcut ve arap kağıdı olarak adlandırılan daha ince bir kağıt da mevcut hangisini kullanmak istemeniz deneyimledikten sonra karar verebilirsiniz. Bu sisteme kağıt ortasına tütün ve uç kısmına filtre süngeri yerleştirip kağıdın yapışkan kısmını dudağımızla ıslatıp kapatıyoruz. Tabakayı açtığınızda elde sarma tütünün aynısını bu küçük tabakayla yapabilirsiniz. İlk defa tütün içeceklerin özellikle Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü ile başlamaları gereklidir. Bu tütünler doğal içimi boğaz yakmaz, kokusu güzel ve tatlı bir tadı vardır. Sigara sarma yöntemleri içinde en zor olanı sanırım elde sarmaktır fakat ayrı bir zevk ve ayrı bir içim tarzına sahiptir. Makinesi varken neden elde saralım derseniz çok ayrı bir zevk işidir. Elde saran bir kişiye neden elde sarıyorsun dediğinizde bir cevap alamazsınız çünkü tüm yöntemleri denemiş elde sarma sigara içmenin tadını alamamıştır bir tutku işidir. Öğrenmesi zor ve baya pratik gerektiren bir iştir. Bu yöntem için gerekli olanlar tütün, kağıt ve sünger filtre kağıdı mızın ortasına bir sigaralık tütünümüzü koyup kağıdın içinde yuvarlıyoruz yuvarlamanın amacı tütünün şekil almasıdır. Daha sonra filtreyi ekleyerek yuvarlayarak kağıdın yapışkan kısmını dudaklarımızın arasında kağıdı yırtmadan ıslatmadır. Sigara içen herkesin mutlaka elde sigara sarmayı mutlaka görmüş veya deneyimlenmiştir. Kağıdın ıslak yerinden sararak yapıştırıyoruz. Anlatarak yapılamayacak olan elde sarma site içerisindeki videolarımız da mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir